Paraméterek
Aktuális növénymagasság cseréppel együtt | 60-70 cm |
Élőhely | Napos |
Termékleírás
Santa Teresa - citromfa
Citrus limon L. Burm.f. "Santa Teresa"
1955 ben leltek erre a fajtára egy olasz ültetvényen, a fa már majdnem elpusztult, mikor Dr. Russo átfogóan vizsgálni kezdte. Mivel femminelo ültetvényen volt a fa, az volt a furcsa, hogy körülötte már minden fa elpusztult, de ez az egy növény lendületes módon termett, és korát tekintve is furcsa volt a termőképesség intenzitása. További obszervációt végeztek, majd kiderült, hogy saját gyökerén még egy ellenálló növénnyel is van dolguk. Főként olyan helyekre ültetik azóta, ahol a citrusok fogékonyabbak a Phoma tracheiphila (ez egy gombás megbetegedés) betegségre.
A Santa Teresa is egy természetesen szelektálódott femminello.
Egyesek szerint az összes fajta közül a legklasszikusabb citromízt kínálja, mégis olyat, ami eltér a modernebb, amerikai fejlesztésű fajtáktól. A Santa Teresa citrom a femminello ovale citrom betegségekkel szemben ellenálló hibridje. Néha Femminello Santa Teresa citromnak, Sfusato citromnak vagy Sorrento citromnak nevezik.
Fa jellemzői
A növény tövis nélküli, átlagos erejű, lendületes növekedésű, nagy, hosszúkás levelekkel.
A Santa Teresa citrom elliptikus termése átlagos méretű, halványsárga. A gyümölcs héja átlagos vastagságú, magas illóolaj-tartalommal, mély olajmirigyekkel rendelkezik, amelyek kifejezetten intenzív citrusaromát szabadítanak fel. A szár vége lekerekített és elkeskenyedő, jellegzetes a kiemelkedő mammilla.
Halványsárga húsa nagyon lédús, kevés magot tartalmaz. A Santa Teresa citromnak gazdag citrom íze van, amely magas savtartalmú, enyhe édességgel.
Gyümölcs jellemzői, felhasználása
A Santa Teresa citrom kiváló C-vitamin- és folsavforrás. Kálium-, magnézium-, foszfor- és kalciumforrás. A Santa Teresa citrom kiváló antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik a C-vitamin és a limonin vegyület kombinációjával.
A Santa Teresa citrom héját és levét nyersen és főzve egyaránt használják. Olaszországban a héját hagyományosan szardellával vagy kardhallal párosítják, és a levét gyakran használják az ecet helyettesítésére öntetekben és pácokban. Az illatos héjat csíkokban vagy darabokban kandírozzuk és megszórjuk cukorral. A héja hozzáadható levesekhez, szószokhoz, hal- és szárnyasételekhez, süteményekhez, muffinokhoz és pogácsákhoz egyaránt. A gyümölcslé italokhoz és fagyasztott desszertekhez használható. A Santa Teresa citrom jól tárolható, és szobahőmérsékleten akár két hétig is eltartható. Ha hűtőbe tesszük őket akár egy hónapig is elállnak.
A Santa Teresa citromot Olaszországban limoncello készítésére használják. Akkor szüretelik, amikor a gyümölcsök zöldből sárgává válnak. Az aromás, olajban gazdag héjat leválasztják a gyümölcshúsról, és hosszú ideig alkoholban áztatják. Gyakran aperitifként szolgálják fel étkezés után, hogy segítse az emésztést. A limoncello készítésének gyakorlata az ókori Olaszországból származik, bár vita folyik arról, hogy pontosan hol és ki kezdte el készíteni. A likőr eredetére vonatkozó elméletek közé tartoznak a kolostorok szerzetesei, a hideg és a skorbut elűzésében reménykedő halászok, valamint néhány nemesi család, akik egy pohár limoncellóval fogadták a látogatókat.
Egyéb információ
A terméket ábrázoló kép a növény fejlődésének egy lehetséges példáját mutatja be. Kérjük, vegye figyelembe a termékleírásban adott tájékoztatást.
A termék rendelkezésre állása adott esetben eltérhet az áruházban a szállítási információban megjelölt adatoktól!
Citrusok gondozási útmutatója
Ha Ön vegetációs időszakban rendelte meg a növényt (június-szeptember) akkor tegye félárnyékos helyre, lehetőleg a délutáni naptól védve, és rendszeresen öntözze, illetve tetszés szerint ültesse át, lehetőleg egy kicsivel nagyobb cserépbe. Használjon enyhén savanyú talajt, ha lehetősége van rá, lehetőleg szálas tőzeget.
Ha rendelését a vegetációs időszakon kívül rendelte, tegye hideg helyre, hogy ne fázzon meg. (0-8 fok) Ne vigye a lakásba, mert a citrusfélék nem tolerálják a lakások klímáját. A locsolással vigyázzon, mert a teleltetési időben a gyökérzete 80%-ban leáll, azok parafásodnak, így a legkisebb víz mennyiség is olyan károsodásokat indít el, amely visszafordíthatatlan lehet.
A fagyok elmúltával vigye a növényt szabadba, és fokozatosan szoktassa a kinti levegőhöz, és a locsolást nagyon óvatosan kezdje meg, hisz a gyökerek regenerálódása 1 hónapot is igénybe vehet. A hajtások megjelenésével kezdjük óvatosan öntözni őket. A virágzáshoz nem kell víz.
Ha Ön azt tapasztalja, hogy hullik a levélzet, illetve a virágzat, akkor túlöntözte a növényt. Sosem a talajfelszínt kell vizsgálni, hanem a mélyebb rétegeket. A citrusfélék átültetését június közepétől végezze el, lehetőleg augusztus elejéig, hogy a teleltetés előtt tudjon begyökeresedni. A vegetációs időszakban a rendszeres öntözés elengedhetetlen. Használjon eső vizet vagy állott vizet. A citrusok nagyon tápanyag kedvelő növények, így áprilistól-októberig műtrágyázni kell őket. Használjon összetett műtrágyákat, havi, háromhavi, vagy fél éves lebomlásban. Ha segítségre van szüksége, a facebookon megtalálja a Citrusok Magyarországon nevű csoportot, és a nap 24 órájában a segítségére lesznek.
Vélemények
Sajnos az őt termésből kettő a dobozban volt lepottyanva amikor megérkezett.
Ez gondolom a szállítás közben történt.
Pedig megfelelően volt rögzítve a kisfa.
Szeretném tovább gondozni Önök helyett, remélem szerencsém lesz !
Jelentkeztem a Facebook csoportba,hogy támogatókat találják,ha szükséges.
Szívélyes üdvözlettel: Németh Istvánné Rácalmás
Elégedett vagyok.