Paraméterek
Aktuális növénymagasság cseréppel együtt | 40-45 cm |
Élőhely | Napos |
Termékleírás
"Könnyezőpálma" - Monstera deliciosa
A könnyezőpálma vagy filodendron (Monstera deliciosa) hazánkban is igen népszerű szobanövény. Eredeti élőhelyén Dél-, és Közép-Amerika trópusi területein, Mexikótól Panamáig szinte mindenhol megtalálható.
Fa jellemzői
Ez a nagyra növő, melegkedvelő, kúszónövény az őserdőben hasznosítja hosszú léggyökereit, aminek segítségével a fényt keresve felkúszik és megkapaszkodik a fák törzsén, de tápanyag és víz felvételére is alkalmasak. A növény fejlődéséhez sok hely szükséges. A könnyezőpálma mérete lakásban tartva is elérheti az 1-2 méteres magasságot, a levelek átmérője pedig a 30-70 cm-t. A fiatal növény levelei szív alakúak és sima szélűek, de ahogy a növény öregszik a leveleken lyukak és mély bevágások jelennek meg. A kifejlett levelek fényesek, bőrszerűek és sötétzöld színűek.
Termés jellemzői
Lakásban tartva a könnyezőpálma ritkán hoz virágot. Eredeti élőhelyén a sárgás-zöldes fehér virágok, amik valójában egy fellevéllel védett torzsavirágzatból állnak, nyáron jelennek meg. Termése zöld, kukoricacsőhöz hasonló és nagyon lassan, két év alatt érik meg.
Gondozása
A könnyezőpálmát ne tegyük olyan helyre ahol tűző nap érheti. A szűrt fényben, félárnyékos helyen érzi igazán jól magát. Ha nem kap elég fényt, akkor viszont felnyurgul. A növekedési időszakban tartsuk szobahőmérsékleten, télen ne legyen hidegebb 13 C-nál. Mindig figyeljünk oda a megfelelően magas páratartalomra. A levelekről rendszeresen töröljük le a port, de a fiatal leveleket ne bolygassuk. Tavasszal ültessük át, a magas tápanyag igénye miatt. Ha nagyobb cserepet már nem találunk, vagy a növény mérete miatt az átültetés már túl körülményes akkor a földje felső 4 cm-es rétegét cseréljük le. Használjunk durva tőzeggel kevert agyagos virágföldet.
Nyáron öntözzük rendszeresen, de visszafogottan, télen pedig kevesebb vizet kapjon és hagyjuk két locsolás között kissé kiszáradni a földjét. Meleg helyiségekben a páratartalmat növeljük vizes permetezéssel. Az öntöző vízhez adjunk kéthetente híg tápoldatot,de csak az aktív növekedés időszakában.
A nagyobb példányok szárai és levelei nehezek, alátámasztást igényelnek. Tűzzünk mellé moharudat, amibe a léggyökerei bele tudnak kapaszkodni vagy futtassuk rácsra. Társíthatjuk kisebb termetű növényekkel, így még mutatósabbá tehetjük. A léggyökereket, ha zavarnak bennünket vagy útban vannak, nyugodtan levághatjuk, vagy visszavághatjuk és a cserép földjébe dughatjuk.
Betegségek
Takácsatkák: A száraz, meleg helyiségekben tartott növényeket támadják meg. Párásítsunk rendszeresen, hogy a fertőzést megelőzzük. Súlyos atkafertőzés esetén használjuk a megfelelő rovarírószert.
Levélszélek száradása, barnulása: Száraz levegőben megjelenő tünet. Párásítsunk rendszeresen.
Idős levelek sárgulása: Ha a növényt túlöntözzük, alsó levelei elsárgulhatnak. A sárga leveleket távolítsuk el, és hagyjuk a földjét kissé kiszáradni.
Egyéb információ
A terméket ábrázoló kép a növény fejlődésének egy lehetséges példáját mutatja be. Kérjük, vegye figyelembe a termékleírásban adott tájékoztatást.
A növények fogyasztásra nem alkalmasak.
A termék rendelkezésre állása adott esetben eltérhet az áruházban a szállítási információban megjelölt adatoktól!
Vélemények
Üdvözlettel: Ildikó