Paraméterek
Aktuális növénymagasság cseréppel együtt | 110-140 cm |
Élőhely | Napos |
Termékleírás
Bergamott - narancsfa
A bergamott apró sárga narancsféleség, genetikailag a limetta, és a keserű narancs keresztezéséből létrejött hibrid. A 2003-as nomenklatúra új fajba sorolta, előtte citrus aurantium bergamia volt a meghatározó.
A bergamott narancsot viszonylag sok helyen termesztik, főként dél olasz országban. A bergamott narancs fogyasztásra nem igazán alkalmas, nem olyan savas mint néhány citrusféle, azonban iszonyatosan keserű.
Kozmetikai iparban viszont igen keresett, illetve az élelmiszer ipar egyes területein, un. ízfokozóként. Héja tele van gazdagon olaj mirigyekkel, amelyből a híres bergamott olajat nyerik hideg sajtolással, ez alapanyaga sok parfümnek, és kozmetikai terméknek. Levelei íz, és illatkivonatával ízesítik az Earl Grey teákat.
Történelme elég mélyre vezethető vissza, már a rómaiak is ismerték, és egy különös elixírt készítettek belőle, amelynek hét cseppje egy pohár borban feloldva hosszú életet ígért. "Aqua mirabilis" néven forgalmazták.
Fa jellemzői
Egy közepes méretű, erőteljesen felfele törő örökzöld fa, vagy cserje. Legfeljebb 4 méter magasságot ér el. A bergamott növény rendkívül érzékeny a hirtelen hőmérséklet változásra, és nem tolerálja ha a téli hőmérséklet 3 fok alá esik.
Nyáron nagyon víz követelő, nem szereti a száraz forró időjárást, mert a zöld narancsok szikla keménnyé vállnak a fán. A bergamott viszonylag korán, március végén elkezdi a fő virágzását, ami április végéig eltarthat. Május végén, júliusban van egy másodvirágzási időszaka.
Közepes méretű, kompakt formájú citrus, lándzsa alakú levelekkel. Termékeny fajta, virágai fehérek, csoportokban nőnek.
Elhelyezés: déli fekvésű, szél - és huzatmentes helyen.
Fényigény: teljes napfény, a déli tűző nap kerülendő. Teleltetés: szélvédett helyen 0 - 10 °C (egyes fajták a -5°C hőmérsékletet is elviselik).
Locsolás: talajnedvességtől függően, kerülni kell a pangó vizet a cserépalátétben.
Talaj: jó vízáteresztő, enyhén savas (pH 5,5 - 6).
Tápanyagok: érett állati eredetű (baromfi, galamb) trágya, vagy komplex citrus műtrágya, tavasztól őszig.
A citrusokat tavasztól őszig ajánlott a szabadban tartani. Télen lehetőség szerint 0 - 10°C között. Ebben az esetben tavaszig a locsolást minimalizálni kell! Hideg teleltetésnél a nedves földben megfázik a gyökér, ami a növény pusztulásához vezethet! Melegebb, 15°C feletti hőmérsékleten történő teleltetés esetén a lehető legtöbb fényre van szükségük (esetleg kiegészítő világításra). Ne tegyük közvetlen fűtőtest közelébe, valamint huzatos helyre. Ilyen esetben nehéz meghatározni a locsolt víz mennyiséget, ajánlott a többször kevesebbet módszer. A műtrágyázás ősztől tavaszig kerülendő. Nagy segítség, ha már szeptemberben bekerülnek a téli helyükre - elkerüljük az esti lehűléseket, így könnyebb az akklimatizálódás a szobai körülményekhez. Levélhullás ilyenkor szinte elkerülhetetlen (egyes fajtákra jobban, mások kevésbé viselik jól a szobai körülményeket) Amennyiben a növény elhullatta leveleit, de nem barnultak meg az ágak, aggodalomra semmi ok, tavasszal újra hajt és pótolja leveleit.
Gyümölcs jellemzői
Gyümölcse gömb alakú, kisméretű, héja vékony magas illóolaj tartalmú, a kölnivíz egyik alap összetevője.
Egyéb információ
A terméket ábrázoló kép a növény fejlődésének egy lehetséges példáját mutatja be. Kérjük, vegye figyelembe a termékleírásban adott tájékoztatást.
A termék rendelkezésre állása adott esetben eltérhet az áruházban a szállítási információban megjelölt adatoktól!
Citrusok gondozási útmutatója
Ha Ön vegetációs időszakban rendelte meg a növényt (június-szeptember) akkor tegye félárnyékos helyre, lehetőleg a délutáni naptól védve, és rendszeresen öntözze, illetve tetszés szerint ültesse át, lehetőleg egy kicsivel nagyobb cserépbe. Használjon enyhén savanyú talajt, ha lehetősége van rá, lehetőleg szálas tőzeget.
Ha rendelését a vegetációs időszakon kívül rendelte, tegye hideg helyre, hogy ne fázzon meg. (0-8 fok) Ne vigye a lakásba, mert a citrusfélék nem tolerálják a lakások klímáját. A locsolással vigyázzon, mert a teleltetési időben a gyökérzete 80%-ban leáll, azok parafásodnak, így a legkisebb víz mennyiség is olyan károsodásokat indít el, amely visszafordíthatatlan lehet.
A fagyok elmúltával vigye a növényt szabadba, és fokozatosan szoktassa a kinti levegőhöz, és a locsolást nagyon óvatosan kezdje meg, hisz a gyökerek regenerálódása 1 hónapot is igénybe vehet. A hajtások megjelenésével kezdjük óvatosan öntözni őket. A virágzáshoz nem kell víz.
Ha Ön azt tapasztalja, hogy hullik a levélzet, illetve a virágzat, akkor túlöntözte a növényt. Sosem a talajfelszínt kell vizsgálni, hanem a mélyebb rétegeket. A citrusfélék átültetését június közepétől végezze el, lehetőleg augusztus elejéig, hogy a teleltetés előtt tudjon begyökeresedni. A vegetációs időszakban a rendszeres öntözés elengedhetetlen. Használjon eső vizet vagy állott vizet. A citrusok nagyon tápanyag kedvelő növények, így áprilistól-októberig műtrágyázni kell őket. Használjon összetett műtrágyákat, havi, háromhavi, vagy fél éves lebomlásban. Ha segítségre van szüksége, a facebookon megtalálja a Citrusok Magyarországon nevű csoportot, és a nap 24 órájában a segítségére lesznek.
Vélemények
A megrendelt növény egészséges és a megadott méretben érkezett meg. A csomagolás kimagaslóan precíz és a szállításhoz nagyon alkalmas volt.
Nagyon ajánlom minden citrus kedvelőnek a céget!