Az ehető gyümölcsű citrusok túlnyomórészt a Citrus és Fortunella nemzetségekből, valamint az ide tartozó fajok hibridjei közül kerülnek ki. Ezek nem csak szárazföldben, hanem cserépben, dézsában is nevelhetők, ha gondosan ügyelünk a faj egyedi giényeire. Azok a fajok különösen alkalmasak a dézsában való termesztésre, amelyek a tenyészedényben is gazdagon virágoznak és teremnek, képesek addig fejlődni, míg elérik a természetes méretüket, valamint terméseik ízletesek lesznek. Vannak olyan fajok is, amelyek bár virágot és termést hoznak, a gyümölcs mégis kisebb és rosszabb minőségű a vártnál.
Aki a citruskedvelők táborának "kezdő" szakosztályába tartozik, vagy egyszerűen nem kíván magának sok problémát a gondozás és teleltetés során, az válassza a vadcitromot (Poncirus trifoliata), vagy annak valamelyik hibridjét. E növények még enyhe, néhány fokos fagyokat is elvilesnek, és télen jól érzik magukat akár egy világos és hűvös szobában is. E citrusok gyümölcse savanykásan kesernéys, fanyarnak mondható.
A kalamondin nevű citrusfélével gyakran találkozhatunk a virágüzletekben és a faiskolákban. Kalomondin-narancsnak is hívják, bár termései inkább apró mandarinhoz hasonlatosak.
A kalomondin, calomondin, kiválóan tűri a szobai körülményeket. Gyümölcsei apró mandarinhoz hasonlatosak.
Jellemző rá a rendkívül korai virágzás és terméshozás, valamint a gyenge növekedés. Mivel a kalomondin kifejezetten kedveli a szobai klímát, csak ajánlani lehet cserepes, szobai nevelésre. A calomondin valójában egy mandarinféle és a kumkvát kereszteződéséből származik, és hivatalos neve ezért xCitrofortunella mitis. A név előtt álló „x” ebben az esetben arra utal, hogy a növény fajhibrid.
Gyakoriságban a kalomondint a kumkvát (Kumquat) követi a kertészetekben: szilva nagyságú gyümölcsei, amelyek vagy teljesen kerek (marumi kumkvát), vagy tojásdadok (nagami kumkvát), gazdagon díszítik az apró fácskává fejlődő növényt. Ha a termések beértek, akár édes héjukkal együtt is fogyaszhatók. A kumkvátból nevelhetünk formás bokrot, vagy kecses, törzses fácskát.
Mérettől függően egy kumkvatfa gyümölcsök százait vagy akár ezreit képes minden évben teremni. Apró, ovális szilva alakú és nagyságú 2 dkg-os narancssárga termésekkel, melyek hámozás nélkül fogyaszthatók. A héjuk tartalmazza bővebben a cukrot, maga a gyümölcshús savanykás. Együtt azonban pompás ízharmóniát ad.
Akinek módjában áll nyáron a szabad ég alatti (erkély, terasz, kert), védett helyet kínálnia citrusnövényének, az megpróbálkozhat az „igazi” narancs (Citrus sinesis), a mandarin (Citrus reticulata) és a citrom (Citrus limon) nevelésével is. Ezek mind rendkívül mutatós szoliternövényekké nevelhetők.
forrás: Citruskert teraszon és balkonon - Peter Klock