Paraméterek
Aktuális növénymagasság cseréppel együtt | 110-140 cm |
Élőhely | Napos |
Termékleírás
Ausztrál, Fingerlime vagy Kaviár citrom 'Rosa' - citromfa
Lartinul Microcitrus australasica "Fingerlime Rosa".
Az ausztrál citrom Új-Dél-Wales és Queensland alföldjein őshonosak. Meleg, párás vidékeket kedvelnek, így például a trópusi esőerdők kiválóak számukra. Valójában sokkal inkább egy nagyobb bokor, mint egy fa, és többnyire partvidéki erdők alsóbb növényrétegeiben bukkan fel. Ebből következik, hogy enyhén savas talajra van szüksége, valamilyen félárnyékos, vagy napos helyen (a szükségleteire lejjebb részletesen is kitérünk).
Ezt a növényt termése miatt termesztik, ami számos, lédús, gyöngyszerű bogyókat tartalmaz, amik megjelenésükben leginkább a kaviárra emlékeztetnek – ezért nevezik „kaviár citromnak” is. Ezek a bogyók lehetnek zöldek, fehérek, pirosak, vagy rózsaszínek is, ami a fajtán múlik. Ezek a bogyók savanykás nedvet tartalmaznak, ezért számos fogáshoz kiváló ízkiegészítők lehetnek.
Fa jellemzői
Az ausztrál citromfa nem igazán hasonlít a legtöbb citrusfélére, ellenben hegyes tövisei vannak. Levelei meglehetősen kicsik, az ágak pedig rendszertelenül nőnek. Ezek a fák képesek némileg megtűrni a hidegebb időt, de a fagyot egyáltalán nem. A kifejlett példányok bírják a szárazságot, de ideális esetben mindig van némi nedvesség a talajban, amiből gazdálkodhatnak. A stabil vízutánpótlás különösen fontos a fiatalabb fáknak.
Gyümölcs jellemzői
A gyümölcsök mérete 2,5-10cm között mozog, és hüvelyes növényekére hasonlít, amelyek a piros, a zöld, és a barna árnyalatai közül válogatnak, vagy teljesen feketék is lehetnek.
Miután ausztrál citromfád megerősödött, nagy valószínűséggel várnod kell majd, hogy teremni kezdjen. Az oltott fák már az ültetés utáni második vagy harmadik évükben virágzani kezdenek, mert gyökéralanyuk kifejlett lime fákból származik. A virágzás a déli félgömbön (Ausztráliában) télen kezdődik, ami nálunk valójában nyarat jelent (június-augusztus), és tavaszig tart – ami nálunk már ősz.
A gyümölcsöknek öt hónapra van szükségük, hogy megérjenek, tehát valamikor nyár végére (nálunk tél végére) lehet számítani erre. Miután a fa virágzani kezd, a trágyázást meg kell szakítani, amíg a gyümölcsök el nem érik a 2,5cm-t. A termések az érés során megduzzadnak és megváltozik a színük – innentől kezdve lehet őket szüretelni. A tövisek miatt érdemes ehhez védőkesztyűt használni! A termések akkor a legjobbak, ha hagyják a fán beérni őket. Ilyenkor biztosítják a legjobb ízeket, és ha nem sérülnek meg, sokáig megőrzik tartósságukat is.
Egyéb információ
A terméket ábrázoló kép a növény fejlődésének egy lehetséges példáját mutatja be. Kérjük, vegye figyelembe a termékleírásban adott tájékoztatást.
A termék rendelkezésre állása adott esetben eltérhet az áruházban a szállítási információban megjelölt adatoktól!
Citrusok gondozási útmutatója
Ha Ön vegetációs időszakban rendelte meg a növényt (június-szeptember) akkor tegye félárnyékos helyre, lehetőleg a délutáni naptól védve, és rendszeresen öntözze, illetve tetszés szerint ültesse át, lehetőleg egy kicsivel nagyobb cserépbe. Használjon enyhén savanyú talajt, ha lehetősége van rá, lehetőleg szálas tőzeget.
Ha rendelését a vegetációs időszakon kívül rendelte, tegye hideg helyre, hogy ne fázzon meg. (0-8 fok) Ne vigye a lakásba, mert a citrusfélék nem tolerálják a lakások klímáját. A locsolással vigyázzon, mert a teleltetési időben a gyökérzete 80%-ban leáll, azok parafásodnak, így a legkisebb víz mennyiség is olyan károsodásokat indít el, amely visszafordíthatatlan lehet.
A fagyok elmúltával vigye a növényt szabadba, és fokozatosan szoktassa a kinti levegőhöz, és a locsolást nagyon óvatosan kezdje meg, hisz a gyökerek regenerálódása 1 hónapot is igénybe vehet. A hajtások megjelenésével kezdjük óvatosan öntözni őket. A virágzáshoz nem kell víz.
Ha Ön azt tapasztalja, hogy hullik a levélzet, illetve a virágzat, akkor túlöntözte a növényt. Sosem a talajfelszínt kell vizsgálni, hanem a mélyebb rétegeket. A citrusfélék átültetését június közepétől végezze el, lehetőleg augusztus elejéig, hogy a teleltetés előtt tudjon begyökeresedni. A vegetációs időszakban a rendszeres öntözés elengedhetetlen. Használjon eső vizet vagy állott vizet. A citrusok nagyon tápanyag kedvelő növények, így áprilistól-októberig műtrágyázni kell őket. Használjon összetett műtrágyákat, havi, háromhavi, vagy fél éves lebomlásban. Ha segítségre van szüksége, a facebookon megtalálja a Citrusok Magyarországon nevű csoportot, és a nap 24 órájában a segítségére lesznek.
Vélemények
Mint mindig ...
Köszönöm.