Paraméterek
Aktuális növénymagasság cseréppel együtt | 45-50 cm |
Élőhely | Félárnyékos |
Termékleírás
Szarvasagancs páfrány - Platycerium bifurcatum
Aki különleges növényt keres otthonába, bátran válassza a szarvasagancs páfrányt, tartása egyszerű, könnyű kezelni, nevelni ezért ajánljuk kezdő kertészek számára is, látványa sem mindennapi, főleg idősebb korában.
A szarvasagancs páfrány Ausztrália, Peru, Madagaszkár és Új-Guinea területén őshonos fán lakó páfrány. Külseje nagyon különleges, eltér a többi páfrányétól.
A szarvasagancs páfrány levélzetét agancs formájú világoszöld, kissé szürkés árnyalatú levelek, valamint egymásra boruló meddő, kagylós levelek alkotják. Utóbbiak feladata eredeti élőhelyén a kapaszkodás, valamint a tápanyagok összegyűjtése.
A növényen kétféle levelet figyelhetünk meg. Az alsó levél célja hogy szerves tápanyagot juttasson a növény számára, ezek a levelek folyamatosan korhadnak és alakulnak át humusszá. Az érdekessége ennek a levélnek az, hogy a folyamatos korhadással tulajdonképpen egy természetes és nagyon jó minőségű talajt hoz létre a növény számára. Erre azért van szüksége, mert a fák tetején csak így tudja előállítani a legfontosabb tápanyagot. Ne lepődjünk meg, ha ezek a levelek száradnak és barnulnak ez természetes folyamat a növénynél.
A szarvasagancs páfrány számára a világos vagy félárnyékos, fekvés a leginkább megfelelő. Ültethetjük akár függő cserépbe, vagy más ámpolna virágtartóba is. Egész évben kellemesen meleg szobahőmérsékletet, míg télen valamivel alacsonyabb, de 16 foknál nem hűvösebb hőmérsékletet igényel mert könnyen megfázik.
A szarvasagancs páfrány öntözése kissé rendhagyó, kétféle módon lehet végezni. Az egyik lehetőség, hogy lágy, szobahőmérsékletű vizet töltünk a páfrány kagylós levelei közé. Ha ez a megoldás nem szimpatikus, akkor alámerítéssel öntözzük, ennek lényege, hogy hetente 1 alkalommal kb. fél órára merítsük víz alá, mielőtt visszakerülne a helyére, hagyjuk, hogy kifolyjon a felesleges víz a cserépből.
A szarvasagancs páfrány nagyon kedveli a párás környezetet, azt azonban nem, ha a leveleire közvetlenül permetezünk vizet. Ettől barnásan elszíneződhetnek a levelei. Jó megoldás lehet, ha a növény cserepét kavicsos tálcára állítjuk, és erről a tálcáról párologtatunk vizet.
Tavasztól őszig adhatunk a növénynek tápoldatos vizet, de mivel saját maga is állít elő tápanyagot, ezért csak kéthetente adagoljuk neki kis mennyiségben.
A téli időszakban csökkentsük le az öntözést, és ha túlszáraz a levegő tegyük a cserepét egy kavicsos tálcára.
Ha túl száraz a levegő, azt a levelek sárgulása és száradása jelzi számunkra.
Érdekességek:
Nigériában a levélkivonatot fekély gyógyítására használják. Szintén használják ödéma, köhögés és magas vérnyomás esetén. Az alkoholos levélkivonat antibakteriális hatásáról 2007-ben számoltak be kutatók. Szárított leveleiből kétféle antioxidáns hatású polifenolt is izoláltak egy 2014-es publikáció szerint.
Egyéb információ
A terméket ábrázoló kép a növény fejlődésének egy lehetséges példáját mutatja be. Kérjük, vegye figyelembe a termékleírásban adott tájékoztatást.
A növények fogyasztásra nem alkalmasak.
A termék rendelkezésre állása adott esetben eltérhet az áruházban a szállítási információban megjelölt adatoktól!