Citrus átültetés - egyszerűen
A fiatal citrusnövényeket azért ültetik apró cserepekbe vagy kisebb dézsákba, mert így könnyebben és olcsóbban szállíthatók. Továbbnevelésük azonban ezekben az edényekben nem ajánlatos. A földlabdás növények gyökérzete is hasonló okból visszafogott, kevésbé terjedelmes. Azért is érdemesebb a fiatal, erősen növekvő citrusokat kisebb cserépben nevelni, hogy gyökerük kellően átszője a rendelkezésre álló teret.
Az átültetések során lehetőleg csak kevéssel nagyobb cserepet válasszunk!
Ha az új edény átmérője csak 20%-kal nagyobb az előzőnél, akkor a növény gyökérzete arányosan terjeszkedik tovább az újonnan nyílt térben. Ha a citrus már eleve nagy cserépben van, akkor az átültetés során csak a föld egy részét cseréljük le. Emeljük ki a növényt a cserépből, és a földlabda palástjának külső pár cm-ét egy tompa szerszámmal távolítsuk el. A megtört és lehasadt gyökereket éles késsel metsszük vissza, hogy ezzel új gyökérrészek képződésére serkentsük növényünket.
Ha az edény földjét sűrűn átszőtte a gyökérzet, akkor az év során bármikor átültethetjük. A legkedvezőbb időszak mégis kora tavasszal, február és március tájékán van, amikor a citrus hajtáshozás előtt áll.
Az ültetőedény előkészítése citrusfélének
Ha a citrusnövénynek nem veszünk új dézsát, akkor a használtat alaposan meg kell takarítani. Az új agyagedényeket használatba vétel előtt célszerű többször átnedvesíteni és kiöblíteni, hgoy az esetleg benne maradt sók kimosódjanak.
Citrusok agyag virágcserépben
Az agyag pórusai telítődjenek vízzel, így a nedvességet nem a növényünk talajától veszik később el. Az idősebb fadézsákat fertőtleníteni kell a használatbavétel előtt. Bevált módszer a dézsa belső falának néhány másodpercig tartó égetése.
Citrus beültetés az edénybe
Az ültetőedény alján található vízelvezető járatokat fedjük be összetört agyagcseréppel, hogy az ültetőközeg ne mosódhasson ki. Teríthetünk a cserép aljára durva kavicsból, apró kövekből vagy agyagcserépből álló vízelvezető réteget is. Erre rétegezzük aztán a citrusnövény földjét. Ügyeljünk arra, hogy a citrus ugyanolyan mélyen álljon a talajban mint az átültetés előtt, mert különben a gyökérnyakon gombás fertőzések jelentkezhetnek, amelyek károsítják növényünket. A közeget a cserép pereme alatti 1-2 cem magasságig töltsük, mert így könnyebb lesz a későbbi öntözés.
Nagyobb dézsák (10 liter fölött) esetén készíthetünk öntözőjáratot a törzstől kb. 10 cm távolságra, néhány cm mélyre szúrjunk a talajba műanyag csövet amelyen keresztül öntözhetünk. E módszer által a gyökérnyak az öntözés után is száraz marad, amely különösen dugványozással szaporított, érzékeny citrusok esetében nagyon előnyös.
A citrusok szabadföldbe történő kiültetéséről egy korább cikkünkben írtunk.
forrás: Citruskert teraszon és balkonon - Peter Klock