Ha átnézi a helyi kertészeti áruda rovarirtószeres részlegét, valószínűleg számos neemolajat tartalmazó terméket fog látni. Ezeken általában fel vannak tüntetve, hogy a szintetikus vegyszerekkel ellentétben biztonságosan használhatóak a biokertészetben. A neemolaj használata környezetbarát módja lehet annak, hogy megszabaduljon számos kerti kártevőtől mind a beltéri, mind a kültéri növényeken. Azonban, mint minden növényvédő szer, ez is káros hatású lehet, ha helytelenül használják. Ráadásul többféle neemolajos termék létezik, ezért fontos ismerni a köztük lévő különbségeket, hogy az Ön igényeinek legmegfelelőbbet választhassa. Íme néhány tipp, hogyan használhatja a neemolajat, hogy biztonságosan és hatékonyan megszabaduljon a kertjében lévő kártevőktől.
Mi az a Neem olaj?
A neemfából származó neemolajat évszázadok óta használják a kártevők elleni védekezésre, valamint gyógyászati és szépségápolási termékekben. Egyes neemolajos termékek, amelyeket eladásra kínálnak, a betegségeket okozó gombák és kártervő rovarok ellen hatnak, míg más neem alapú rovarirtó szerek csak álatlánosságban véve a rovarok ellen hatnak. Alaposan ellenőrizze a termék címkéjét, hogy olyan terméket kapjon, amely hatékony az Ön konkrét kártevőproblémájára.
A neemolajos növényvédő szerek abban is különbözhetnek, hogy milyen kiszerelésben árulják őket. Néhány neem terméken a "használatra kész" felirat szerepel, és gyakran permetező flakonban kaphatók, amelyet a kijuttatásukhoz használhatnak. Más neemolaj termékeken a "koncentrátum" felirat szerepel, és némi előkészítést igényelnek, mielőtt a növényeken használhatná. A koncentrált termékeket bizonyos mennyiségű vízzel és közönséges mosogatószerrel kell összekeverni, majd alkalmazás előtt szórófejes flakonba önteni. Kövesse gondosan a termék keverési utasításait. A használatra kész készítmények gyorsan és egyszerűen használhatók; a koncentrált termékek általában olcsóbbak, mint az "egyből használható" társaik.
Hogyan használjuk a Neem olajat?
Először is, azonosítsa a rovart, atkát vagy gombás betegséget, amellyel küzd. A rovarirtó szerek címkéjén szerepelnek a kártevők melyek ellen hatásosak. A neemolaj címkéjén a lágy testű kártevők, például levéltetvek, bogárlárvák, hernyók, lisztbogarak, tripszek, pókatkákt és fehérlegyek elleni használata van jelölve. A neemolaj alkalmazása például a tökbogarak ellen haszontalan, mivel a termék nem hatásos ezekkel a kártevőkkel szemben.
A neemolaj úgy működik, hogy megfojtja a rovarokat, vagy megzavarja a táplálkozásukat. A kártevőnek jelen kell lennie, amikor az olajat a növényre permetezik, hogy hatásos legyen. A neemolaj kijuttatásakor a növény minden részét fedje le. Ügyeljen arra, hogy a levelek alját is permetezze be, ahol a kártevők elrejtőzhetnek és petéket rakhatnak. Ellentétben sok növényvédő szerrel, amelyek a kijuttatás után is tovább hatnak, a neemolajnak nincs hatása, miután megszáradt (valójában biológiailag lebomló, gyorsan ártalmatlan összetevőkre bomlik).
Vegye figyelembe, hogy a neemolaj nem tesz különbséget levéltetvek és méhek, pillangó lárvák vagy más hasznos rovarok között. A madaraknak nem árt, de a halakra és más vízi élőlényekre mérgező. Úgy tudja elkerülni a hasznos rovarok és a vízi élőhelyek károsítását, ha a permetszert óvatosan, a címkén szereplő összes alkalmazási utasítást betartva alkalmazza.
Egyes neemolaj-termékek olyan gombabetegségek ellen is segítenek, mint a lisztharmat és a feketerothadás. A gombák ellen úgy küzd, hogy megakadályozza az új spórák csírázását. A neemolajjal teljesen nem szabadul meg ezektől a betegségektől, de eléggé csökkentheti a terjedésüket ahhoz, hogy növényei tovább növekedhessenek.
Milyen növényeket lehet Neem olajjal kezelni?
A neemolaj mindenféle növénytípuson használható, a szobanövényektől kezdve a virágzó növényeken át a zöldségekig és fűszernövényekig. Mielőtt először kezelnénk egy növényt neemolajjal, mindig érdemes kipróbálni a terméket egyetlen levélen. Egy nap elteltével ellenőrizze a stressz jeleit. Általában a legjobb elkerülni a neemolaj használatát fiatal növényeken vagy átültetett növényeken, mert megégetheti a zsenge, új hajtásokat.
Mikor kell alkalmazni a Neem olajat?
A neem olajat kora reggel vagy késő este célszerű alkalmazni. A hasznos rovarok ilyenkor általában kevésbé aktívak, így kisebb valószínűséggel kerülnek kapcsolatba a növényvédő szerrel. A neemolaj kora reggeli vagy késő esti kijuttatása segít megelőzni a levélkárosodást is; a napközbeni nagy meleg és az erős napsugárzás miatt a neemolaj megégetheti a levélszövetet.
A neemolajat az év bármely szakában használhatja, bármikor, amikor kártevő problémák jelentkeznek. Télen különösen hasznos a szobanövények kártevőire, például a fehérlegyek elleni védekezésben. Nyáron a neemolajat a zöldség- és fűszernövényeken egészen a betakarítás napjáig használhatja. Csak arra ügyeljen, hogy fogyasztás előtt alaposan mossa meg a terményeket.
A neemolajnak időbe telik, amíg hatni kezd. Két vagy több nap is eltelhet, mire a kár csökkenését vagy az élő rovarok számának csökkenését tapasztalja. Előfordulhat, hogy három-négy naponként, különösen eső után, újra kell alkalmaznia a neem terméket, hogy teljesen megszabaduljon a megcélzott kártevőktől.
Gyakran ismételt kérdések
Mennyi neem olajat kell egyszerre alkalmazni?
Annyi neemolajat (kész vagy kevert) kell használnia, hogy a növény minden felületét (beleértve a leveleket és a szárat is) és a környező talajt is átitassa. A neemolaj felhordása során ügyeljen arra, hogy a levelek alsó részét is bevonja (ahol sok kártevő szeret csoportosulni és lerakni a petéit).
Mennyi idő alatt szárad meg a neemolaj?
Egy enyhe permetezés után körülbelül 45 perc és egy óra alatt szárad meg. Mivel a neemolajnak száradás után alig van hatása, többszöri alkalmazás is szükséges lehet ahhoz, hogy észrevehető hatást érjünk el.
A neemolaj biztonságosan használható háziállatok körül?
A neemolaj nem ártalmas háziállatok és haszonállatok közelében, de nem szabad lenyelni, mivel fáradtságot, hasmenést és hányást okozhat. A neemolaj potenciálisan káros a halakra, kétéltűekre és más vízi élőlényekre, ezért óvatosan kell eljárni, ha tavacskák, tavak és más vízfelületek környékén használjuk. A neemolaj a méhekre, pillangókra és más hasznos bogarakra is mérsékelten károsnak tekinthető. Védelmük érdekében kerülje a permetezést ismert kaptárak közelében, és csak alkonyatkor vagy nagyon kora reggel permetezzen, mielőtt a beporzók aktívak lennének.