Földlabda és tápközeg
Legjobb, ha a citrusnövényeket kezdettől fogva valamilyen termesztőedényben neveljük. Az ideális körülményeket felismerhetjük az egészséges levélszínről, a dúsan elágazódó koronáról és a sérülésmentes gyökérlabdáról. A gyökérlabda állapota akkor a legkedvezőbb, ha a gyökerek teljesen átszőtték a laza szerkezetű, jó vízáteresztő-képességű táptalajt.
A tisztán agyagból álló földlabda szabadföldi előnevelésre enged következtetni. Az ilyen növényeket általában fiatalon eltávolítják a nevelésükre kijelölt barázdákból, erősen visszametszik őket. Ha megfelelő körülményeket teremtenek a fiatalon kitermelt citrusnövények megerősödéséhez, és például a számukra berendezett növényházban továbbfejlődhetnek, akkor az átültetés után minden remény megvan a sikeres továbbnevelésükre.
Oltványok
Az oltás helye gyakran szembetűnően megmutatkozik a törzs bordázatán, megvastagodásán vagy a kéreg elütő színén és megtört vonalán. A citrusokat általában gyökérnyakban oltják, vagy a talaj szintje fölött 10 cm magasságba, a törzsbe.
A koronamagasságba való oltást elsősorban alakfáknál és egyenes törzset nevelő alanyok esetében alkalmazzák.
Dugványok
Ha a talajból számos, többé-kevésbé azonos fejletsségű hajtás bújik elő, akkor feltehetően dugványozással szaporított növénnyel állunk szemben. Ha ilyen növényt vásárolunk, ügyeljünk arra, hogy szilárdan álljon a talajban és a hajtások alsó részén ne legyenek elhalt területek. Ez ugyanis a gombás fertőzés jele.
Például a Carrubaro citromfa 10 cm-es cserépben, megvásárolható webshopunkban
Megfelelő termőhely
Mindaz, amit a citrusnyövény kíván: az alapvető ápolás és a kedvező termőhelyi viszonyok. A közvetlen termőhely éghajlati viszonyainak, az úgynevezett mikroklímának, kedveznie kell a növénynek, csak ekkor képes minden tavasszal virágokat hozni és gyümölcsöket teremni.
Idilli az lenne, ha olyan termőhelyi viszonyokat teremthetnénk citrusnövényünknek, mint amilyen ázsiai őshazájukban uralkodik. mivel erre ritkán nyílik lehetőség, így arra kell törekednünk, hogy az egyes környezeti tényezőket az optimális állapot felé közelítsük.
Széljárás
A citrusok hazánk éghajlatán szélérzékenyek: szerfölött megsínylik, ha széljárta vagy huzatos helyre telepítjük őket. A fiatal hajtások ledobják zsenge leveleiket, a hajtásvégek beszáradnak és szeretett növényünk fokozatosan teljesen felkopaszodik. Ráadásul szélben a betegségek és a kártevők is könnyebben fertőznek. - tekintse meg előző cikkünket ebben a témában: Citrusok szabadföldi kiültetése a kertbe -
Napsütés és hőmérséklet
A napsütötte, gyorsan felmelegedő termőhelyet a citrusnövények egészséges fejlődéssel és bőséges terméssel hálálják meg. Célszerű ezért az utolsó fagyok elmúltával a szabadba telepíteni, és májustól késő őszig a kert vagy terasz legmelegebb és legtöbb napfényt kapó szegletében tartani őket. Fontos szabály azonban, hogy ha a növény télen nem kapott elegendő napot, akkor a levelek eleinte érzékenyek a nap közvetlen sugaraira és a sugárzó melegre. Ez utóbbi esetben keressünk tavasszal először félárnyékos, vagy napsütéstől teljesen elzárt helyet, ahol a citrusnövényünk lassan hozzászokhat a megváltozott környezeti viszonyokhoz. A házfal déli oldalán, vagy félig fedett napfényes teraszon különösen jól érzik magukat a citrusok, mert ezek a helyek elraktározzák a napfényes órák melegét amelyet aztán az éjszaka folyamán kisugároznak.
Így kedvező mikroklíma alakulhat ki.
Az északi kitettségű, valamint a hideg és árnyékos helyek nem megfelelőek. A keleti vagy nyugati házfal azonban megint csak jó: legalább a nap felében napfény éri növényünket. Előnyös továbbá, ha a termőhely szélvédett és nem huzatos. A citrusnövényeket ne helyezzük túlzottan közel egymáshoz, mert sűrű lobjukkal beárnyékolják egymást.
Talaj
A dézsás vagy cserepes termesztésű citrusok döntő hányadát vadcitrom alanyra (Poncirus trifoliata) oltják. Mivel a gyökérzetet az alanynak használt növény fejleszti, a termőtalaj kiválasztásánál e növény igényeit kell leginkább figyelembe venni. A vadcitrom kedveli a savanyú talajt és érzékeny a mészre. Kedvező számára a 6-6,5 közötti pH érték. - tekintse meg előző cikkünket ebben a témában: Így kell citrusföldet nevelni! -
A magastörzsű citrusféléket gyakran promenác alanyra oltják. Ekkor nagyon ügyeljünk arra, hogy a talaj nehogy túl nedves levegőtlen vagy túlzottan nyirkos és hideg legyen, ugyanis a promenác az ilyet ki nem állhatja.
forrás: Citruskert teraszon és balkonon - Peter Klock