A fák oly sok szépséget és hasznot hoznak az életünkbe. Ha fát ültetünk a kertünkbe, az egy befektetés a jövőnkbe. Egy nap árnyékot adhat a házának, és csökkentheti a légkondícionálási számlát, kedvenc helyet biztosíthat a gyerekek vagy unokák számára, ahol összegyűlhetnek. Talán még egy fogócskában is cile lehet. Addig is tisztítja a levegőt és szépíti a kertjét. Ebben a cikkben a megfelelő faültetés kilenc egyszerű lépését ismertetjük, hogy fája a lehető legjobb startot kapja
9 egyszerű lépés a faültetéshez
Egy fa ültetésével könnyen feldobhatja az otthoni vagy üzleti környezetét. Biztosítsa, hogy a fa együtt nőjjön majd vállalkozásával vagy családjával, és évtizedekig tartó örömöt nyújson, ehhez kövesse a faültetéshez szükséges egyszerű lépéseket:
1. Gondosan válassza ki a megfelelő fát és a megfelelő helyet
Válasszon olyan fát, amely az Ön éghajlatán és régiójában jól fejlődik. Vegye figyelembe azt is, hogy a fa milyen magasra fog nőni, és milyen lesz a gyökérzete. Meg kell győződnie arról, hogy a fának elegendő hely áll rendelkezésére az érett lombkorona és a gyökérzet kialakításához, anélkül, hogy más fákat, cserjéket, járdákat vagy építményeket zavarna.
2. Ássunk négyzet alakú lyukat
A gödör ásásakor inkább a négyzet alakú, mint a kerek gödörre törekedjen. A legjobb, ha a gödröt csak olyan mélyre ássa, amilyen magas a gyökérlabda, vagy esetleg egy hüvelykkel mélyebbre. Az egyik legnagyobb oka annak, hogy az új fák nem maradnak életben, a túl mélyre ültetés. Addig folytassa az ültető gödör oldalainak kiásását, amíg a gödör nagyjából háromszor olyan széles nem lesz, mint a gyökérlabda átmérője. Mérje meg újra a gödröt, mielőtt a következő feladatra térne.
3. Ha szükséges vágja le
Néhány fának, különösen azoknak, amelyek túl sokáig voltak a kertészetben, lehetnek elhalt gyökerei vagy ágai. Ha ez a helyzet, óvatosan csak az elhalt részeket vágja le, hogy új fája nagyobb eséllyel maradjon életben.
4. Fa ültetése
Amikor a fát a gödörbe helyezi, a legjobb, ha a gyökérlabdánál vagy a konténernél fogva teszi ezt, nem pedig a törzsénél fogva. Ha már a gödörben van, óvatosan távolítson el annyi zsákvásznat vagy más idegen anyagot, amennyit csak lehet a gyökérzetről. Győződjön meg arról, hogy a gyökérlabda teteje egy szintben van a gödör melletti talajjal.
5. Feltöltés
Óvatosan adagolja vissza a kiásott földet a gödörbe, közben kicsit rázza meg a fát, hogy megfelelően jusson föld a gyökerek köré, de ne tömörítse vagy döngölje, mert ez károsíthatja a törékeny gyökereket. Az első öntözés (8. lépés) segít a talajnak megállapodni. Fontos, hogy csak ugyanazt a földet tegye vissza a gödörbe amit kiásott, műtrágya vagy módosítások nélkül.
6. Szükség szerint karózza ki
A korai szakaszban a nagyobb stabilitás érdekében érdemes a fát hat hónapig, de legfeljebb egy évig karózni. Addigra a gyökérrendszere képes lesz stabilan tartani, és lehetővé teszi, hogy természetes módon növekedjen, és erőt gyűjtsön ahhoz, hogy ellenálljon az időjárás viszontagságainak. A fa karózása azonban, ha nem megfelelően történik, károsíthatja a gyökérlabdát. Ügyeljen arra, hogy a karó jóval mélyebbre kerüljön, mint a gyökérlabda, és a gyökerek között haladjon át. A rögzítéskor használjon zsinórt (drótot ne), és ügyeljen arra, hogy a fának legyen lehetősége a szélben ringatózni, nem kell túl feszesnek lennie a kötélnek.
7. Mulcs
Ez egy hihetetlenül fontos lépés annak érdekében, hogy az újonnan ültetett fája megtartsa a nedvességet, amikor öntözi. A túlzott mulcsozás, vagyis a törzs vagy a gyökérnyúlvány eltakarása azonban sokkal rosszabbat tehet, mintha egyáltalán nem mulcsozna. Nem szeretné, ha a nedvesség a gyökérlabdán vagy a törzsön rekedne, mivel ez táptalajt biztosíthat a betegségek és a rothadás számára. Ehelyett gondoljon inkább a kastély körüli vizesárkokra, ez a nedvességet a gyökerek számára könnyen elérhető távolságban tartják.
8. Öntözés
Amikor először öntöz, ez segít a talaj rendbetételében, amelyet előzöleg helyesen nem tömörített. A fák jobban szeretik a bőséges áztatást, mint a gyakoribb locsolást. Az első néhány évben hetente 20-30 liter vízzel kell öntöznie a fát a törzs átmérőjének 3 centijére vetítve. Hacsak nem túl szárazak a körülmények, néhány év elteltével teljesen abbahagyhatja a fa öntözését.
9. Szükség szerint "ketrec", körbekeríteni
Egyes fiatal fák olyanok, mint a macskamenta bizonyos állatok számára. Ha olyan helyen él, ahol a rágcsálók vagy az őzek problémát jelenthetnek, érdemes lehet egy akadályt építenie a fa köré, hogy megvéje azt, amíg meg nem erősödik. Ezt legkönnyebben a gyökérlabdán túlra helyezett karók körüli dróthálóval vagy műanyag hálóval lehet megtenni.
Tervezze be a rendszeres "fakarbantartást" az új fák egészségének megőrzése érdekében
Az ültetést követő első évben nem ajánlott trágyázni a fát. Azonban a fa felcseperedése folyamán érdemes bejelölni a naptárában az olyan tennivalókat, mint a mulcs és a vízelvezetés ellenőrzése, a trágyázás, a kártevők és betegségek ellenőrzése, a karók és a ketrecek eltávolítása stb.