Sárga levelek citruson
A levelek klorotikus tünetei nemritkán sárgára vagy akár fehérre színezik a fiatal hajtások lombját.
Klorózis
A sápadt színek oka általában ápolási hibára vezethető vissza: a nyirkos, hűvös talaj télen, de akár az egész év folyamán a gyökerek elhalásához vezethet. Ez pedig először klorotikus tüneteket okoz, ugyanis a károsodott gyökérzet nem képes tápanyagszállításra.
Barna levélszélek és foltok a citrusfán
Ez a kórkép káliumhiányra enged következtetni. A tartósan nedves talaj szintén okozhat hasonló tüneteket.
Káliumhiány
Barna levélfoltosodás és száradó levélcsúcsok citruson
A napégés jellemző tünetei ezek. Gyakori ok, hogy a mérsékelten megvilágtott és párás levegőjű szobából kihozva a növényeket egyenesen a tűző napsütésre állítottuk.
Száradó levélcsúcs
A napon felhevült növények hideg vízzel való permetezése vagy öntözése is hasonló égési tünetekhez vezethet.
Kanalasodó levelek citrusfán
A besodródó, felpödrődő és közben száradó levelek a túl száraz talaj, azaz a szomjazó növény tünetei.
Ha csak egy-egy ág levelein látjuk e jelenséget, valamint a levelek nem hullanak le, hanem a hajtásokra száradnak, akkor előrehaladott gombafertőzés is lehet a kiváltó ok. Ez utóbbi gyógyítása csak az erőteljes visszametszés és az azt követő fungicides (gombairtószeres) permetezés révén lehetséges.
Sötét, kékeszöld foltos levelek citruson
Ha e kórkép a virágok hervadásával és a gyümölcsök idő előtti lehullásával jár, akkor foszforhiányra kell következtessünk.
Elágazódás-mentes szár, levélszél elhalás, apró, sárga levelek citrusfán
A fenti tünetek a túlzott műtrágyázás következtében sós, szikesedett talaj következményei. A télen adagolt tápsók is okozhatják. A növényeket csak úgy menthetjük meg, ha erősen visszametszük hajtásaikat és kevésbé sós talajba ültetjük át őket. Ha súlyos a tünet, akkor még a gyökérlabda földjétől is meg kell szabadítanunk a szenvedő citrusokat. Ha elkésünk a beavatkozással, növényeink az életükkel fizetnek gondatlanságunkért.
Váladékozás és barna gyantakiválás citruson
Ha az oltás helyén erős váladékképződést tapasztalunk, akkor az feltehetőleg az alany és a nemes nem megfelelő affinitásának következménye, vagyis nem illenek egymáshoz.
Váladékozás
Az is elképzelhető, hogy az összeforradás nagyon gyenegén sikerült. A váladékképződés gombás vagy baktériumos fertőzést is jelenthet. Az érintett területen elhaló kambiumsejtek választódnak ily módon ki. A nyomelemek közé tartozó réz hiánya is okozhatja ezt a tünetet.
Levélhullás és elhaló hajtások citrusfán
A teleletetés alatti erős, néha teljes lombhullás nem ritka jelenség. Általában a nem megfelelő környezeti feltételekre utal. Leggyakoribb olyan citrusnövények esetében, amelyeket a lakásban természetes és mesterséges megvilágítás nélkül próbálnak teleltetni. Az elhaló ágrészek is gyakran fényhiányra vagy hűvös termőhelyre vezethetők vissza.
Hajtások és ágak hirtelen elhalása citruson
A jelenleg is működő oranzsériákban nemrég sok idős és értékes pomeráncnövény esett áldozatul ennek a jelenségnek. Az új kutatási eredmények szerint mindezért egy nemrégiben behurcolt gomba, a Colletotrichum a felelős.
Ágelhalás
A gombabetegség elsősorban a legyengült citrusféléket támadja meg. A károsított növények ágait az egészséges részig metsszük vissza, majd többször egymást követően permetezzük meg őket valamilyen fungiciddel (gombaölő szerrel). Bánjunk csínján a lombozatot is nedvesítő öntözéssel.