Az olajfa (Olea europaea) egy gyönyörű és hasznos növény, amely tökéletesen illeszkedhet egy mediterrán hangulatú kertbe vagy teraszra. Ha szeretnél olajfát gondozni és nevelni Magyarországon, fontos megfelelő figyelmet és ápolást biztosítanod neki. Az alábbiakban néhány tipp található az olajfa gondozásával kapcsolatban.
Olajfa ültetése és talajigénye
Ha ki szeretnénk ültetni az olajfánkat segíthet a döntésünk meghozatalában, ha a kertünkben, vagy a környéken vannak bizonyos délszaki indikátor-növények, mint pl: a fügebokrok, mert ha azok akár évtizedes viszonylatban sem szenvedtek fagykárt, akkor jó eséllyel lehet olajfánk a kertünkben. Ha szeretnél olajfát ültetni Magyarországon, fontos, hogy alaposan tájékozódj a saját térséged mikroklímájáról és az ottani időjárási viszonyokról. A fagyveszélyes időszakokban védelemmel kell ellátni az olajfát, például takarással vagy fűtéssel. Érdemes konzultálni egy helyi kertészettel vagy szakemberrel, akik megfelelő tanácsokat tudnak adni az adott térségben történő olajfa kiültetéssel kapcsolatban.
Ha kertünkbe olajfát szeretnénk és félünk attól hogy a téli hidegekben károsodhat akkor mindenképp cserépbe tegyük, mivel az olajfa nem "magyartélálló" növény így biztosra menve védett helyen át tudjuk telelteni.
A kertedben válassz egy napos, meleg és jól szellőző helyet. Az olajfa kedveli a jól vízelvezető talajt, a földjének pH-értéke legyen kissé savas vagy semleges. Ha a talaj túl savas, érdemes kiegészítő tápanyagokat hozzáadni, például mészport.
Az olajfa a homokos talajt kedveli függetlenül attól, hogy a kertbe ültetted, vagy dézsában neveled – ez felel meg leginkább a természetes közegének. A dézsa mérete szintén nagyon fontos. Legalább olyan nagynak kell lennie, mint a fa lombozatának. Ebben az esetben lehet csak biztos abban, hogy a gyökereknek elég helyük van a terjeszkedéshez.
Minél délebbre élsz, annál nagyobb a lehetősége, hogy az olajfa termést is hoz majd egy napon. A legtöbb olajfa képes az önporzásra.
Olajfa teleltetése
Az olajfa körülbelül -3 °C bírja kint télen, ezért lehetőleg még a téli fagyok előtt vigyük be és 2-10 °C között teleltessük egészen áprilisig.
Olajfa öntözése
Nyáron kihelyezheted a fát közvetlen napsugárzásra is. Ez a fa egy igazi napimádó. Az olajfa mérsékelt vízigényű növény. Amennyiben az olajfa elkezdi eldobni leveleit, az a szomjúság jelet. Ez a jel gyakran dézsás növények esetében figyelhető meg. A fiatal növényeket rendszeresen, de mérsékelten öntözd. Idővel, ahogy megerősödik, kevesebb vízre lesz szüksége. Fontos azonban elkerülni a túlöntözést és a pangó vizet, mivel az a gyökerek rothadásához vezethet.
Olajfa metszése
Az olajfát 1-2 évente meg kell metszeni, hogy megtartsa formáját és sűrűségét. A legjobb időpont a metszésre ősztől-tavaszig, amikor az olajfa nyugalmi állapotban van. A metszés során távolítsd el az elhalt vagy sérült ágakat, valamint alakítsd ki a kívánt formát. Ügyelj arra, hogy ne vágj le túl sok zöld hajtást, mivel ez befolyásolhatja az olajtermelést persze ez csak akkor igaz ha a növény már olyan nagy és erős, hogy akár teremhet is.
Egy olajfa elél akár 1000 (!) évig is, és az első pár száz évben bizony jelentős mennyiségű olívabogyót terem. Amikor elkezd öregedni, az ágak megvastagodnak, nem terem rajtuk annyi bogyó. Egyre több energiát vesznek el a fától, nincs rajtuk majdhogynem levél se. Ilyenkor kell a fiatalító metszést végezni, ami tulajdonképpen az elöregedett vastag ágak levágását jelenti. Úgy szokták, hogy egyszerre csak egy vastagabb ágat vágnak le, és várnak egy-két évet, hogy a levágott ág helyén újra kihajtson a fa.
Az olajfa kártevői és betegségei
Az olajfán szerencsére csak ritkán jelennek meg betegségek és kártevők. Tavasszal a fiatal hajtásokon a levéltetvek szívogathatnak, esetlegesen még pajzstetű általi károsításra lehet számítanunk. E kártevők ellen akár a növény lemosásával, súlyosabb esetben akár permetezéssel egyaránt védekezhetünk.